AKTUALITY

arr4EET

Informace pro klienty

arr4ROZPIS SLUŽEB LÉKAŘŮ

Aktuálně pro tento týden

arr4NOVINKY

Informace pro klienty

PŘEPOČET VĚKU ZVÍŘETE

nahled.jpg


Více v sekci "Naše tipy"


Na dovolenou s Vašim zvířátkem?

Obsah textu:

Která zvířata snáší cestování dobře?

Skutečně dobrými průvodci na cestách jsou - až na malé výjimky - jen psi. Jsou to ochotní pasažéři v autě či v hromadných dopravních prostředcích a jsou přizpůsobivými hosty v místě dovolené. Ale i oni musejí někdy zůstat doma, například pokud je nutná letecká doprava.

Kočky, ptáci a malá domácí zvířata jako králíci, morčata, křečci či myši by měli zpravidla raději zůstat doma. Pro většinu koček představuje jízda autem velký stres a také se necítí dobře v cizím prostředí. Malá zvířata jako ptáci jsou velmi citlivý na vysoké teploty, a proto bychom je neměli vystavovat tropickým teplotám na dovolené.

Důležité informace k hraničním formalitám

Dovolenkový pobyt v zahraničí se zvířaty musí být dobře připraven. Zde vám přinášíme přehled informací, aby zahraniční pobyt byl potěšením jak pro dvou- tak čtyřnožce.

a) Seznamte se včas s nařízením Vaší cílové země a všech tranzitních zemí. Uvědomte si, že u některých zemí může představovat doba přípravy až 5 měsíců. Začněte s přípravami včas.

b) Nařízení jednotlivých států se mohou měnit, proto doporučujeme se informovat na velvyslanectvích a konzulátech daných zemí.

c) Na velvyslanectví či konzulátě byste se měli informovat především:

 • karanténa

 • cestovní omezení se zvířaty

 • věkové omezení

 • očkování

   • jaké očkování?

   • délka platnosti očkování?

   • jaká potvrzení o očkování?

   • je nutné vyšetření krve?

 • formuláře

   • jaký očkovací průkaz?

   • zdravotní vysvědčení vystavené zvěrolékařem?

   • specifické formuláře dané země k vcestování se zvířetem?

   • platnost?

 • předepsané ošetření proti parazitům

   • proti kterým?

   • termín ošetření před cestou?

 • označování zvířat

 • povinnost nosit košík, být veden na vodítku

Evropský průkaz domácích zvířat

Od roku  2004 musejí být pis, kočky a frekty označeny mikročipem nebo po přechodnou dobu (do roku 2011) tetováním, musejí mít platné očkování proti vzteklině a mít s sebou platný nový Evropský průkaz domácího zvířete, a to pokud cestují přes hranice své domovské země.

Tato úprava je platná pro všechny členské země EU:

Belgie, Bulharsko, Česka, Dánsko (vč. Grónska a Faerských ostrovů), Estonska, Finska, Francie (vč. Francouzské Guayany, Guadeloupe, Martinique und Réunion), Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko (vč. Azorských ostrovů a Madeiry), Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko (vč.  Baleárských ostrovů, Kanárských ostrovů, Ceuta und Melilla). Kromě zemí EU je nařízení platné také pro Gibraltar.

Pro cesty do Irska, Švédska, na Maltu a do Velké Británie platí na přechodnou dobu 5 let další dodatečná nařízení. Detailní informace lze získat na velvyslanectvích uvedených zemí.

Průkaz zvířete, označení a očkování jsou závazné součásti nařízení EU, proto by měl být Evropský pas domácího zvířete užíván výhradně pro označená zvířata.

Platná pravidla pro cesty mezi členskými státy EU platí rovněž  pro sousední země, jejichž status potlačování vzteliny odpovídá stavu EU. K těmto zemím patří: Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monaco, Norsko, San Marino, Švýcarsko a Vatikan. Platné očkování proti vzteklině, označení zvířete a dokumenty zvířete tedy budou při cestě do výše uvedených zemí akceptovány.

Pokud cestují domácí zvířata z třetí země po krátkém pobytu tam (např. dovolená) zpět do země EU, jsou dvě možnosti:

1. Při cestě ze země s uspokojivým stavem rozšíření vztekliny postačí rovněž platné očkování proti vzteklině, označení zvířete a dokumty Evrpský průkaz domácího zvířete.

V současnosti patří mezi uvedené země: Spojená arabské emiráty, Nizozemské antily, Austrálie, Aruba, Bosna a Hercegoviny, Barbados, Bahrain, Bermudy, Bělorusko, Kanada, Chile, Fidži, Falklandské ostrovy, Hongkong, Chorvatsko, Jamajka, Japonsko, Kajmanské ostrovy, Mauritius, Mexiko, Malajsie, Nový Zéland, Ruská federace, Singapur, Sv. Helena, Trinidad und Tobago, Taiwan, USA(stav březen 2007). Pozor, pro cesty do těchto zemí však platí nařízení daných zemí!

2. Při cestě z ostatních třetích zemí musí být zvíře včas před plánovanou cestou očkováno ve vlasti proti vzteklině a certifikovanou laboratoří musí být stanoven titr protilátek. Všechny požadavky pro bezproblémový návrat zvířete jsou splněny, když je pozitivní výsledek titru min. 0,5 IE/ml krve). Zjišťování titru protilátek u zvířete, u kterého byly dodrženy výrobcem očkovací látky stanovené přeočkovací intervaly, není opakovaně nutné. Pozor, pro cesty do těchto zemí však platí nařízení daných zemí!

<< zpět na přehled témat